کد خبر: 25831 تاریخ انتشار : 1395/2/11-10:40:47

پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی

حجت الاسلام مهدی ابوطالبی استاد طرح ولایت دانشجویی:
ارزش دارد دانشجو برای طرح ولایت وقت بگذارد/ مبانی دوره، انحراف دانشجویان را کمتر می‌کند
استاد طرح ولایت دانشجویی با اشاره به اینکه همیشه به دانشجویان توصیه می‌کنم که هر شخص باید یک بار در طول عمر خود تکلیف خودش را مباحث بنیادی اعتقادی مشخص کند، گفت: همه ابعاد زندگی مبتنی بر همین ارزش‌هاست. این دوره برای دانشجو ارزش وقت گذاشتن دارد.

حجت الاسلام مهدی ابوطالبی، استاد طرح ولایت دانشجویی در گفت‌و گو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو،  با اشاره به محورهای دوره طرح ولایت گفت: با توجه به عنوان این دوره «دروس اندیشه های بنیادین اسلامی» این دوره شامل بحث های خداشناسی، راه و راهنمایی شناسی، نبوت، امامت و معرفت شناسی است. البته یک سری بحث های فرعی سیاسی اجتماعی مانند فلسفه حقوق، سیاست و اخلاق به شکل بنیادین در این دوره مطرح می شود.

 

وی افزود: در حقیقت در بحث انقلاب اسلامی تبیین نظام سیاسی و حقوقی جمهوری اسلامی مدنظر است.

 

ابوطالبی با اشاره به اینکه هر جامعه ای مبتنی بر یک سری مبانی است، ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی هم همینگونه است؛ وقتی می خواهیم مدلی برای نظام اسلامی طراحی کنیم باید بحث های حقوقی را مبتنی بر ارزشهای اخلاقی و مبانی دینی بنا کنیم.

 

استاد طرح ولایت دانشجویی گفت: اختلافاتی که هم اکنون با برخی جریانهای مخالف جمهوری اسلامی داریم به همین مبانی بر می گردد؛ مواردی چون معرفت شناسی، اسلامی سازی علوم انسانی و اسلامی شدن دانشگاهها...

 

وی ادامه داد: باید ببینیم که ما معرفت را فقط در حوزه علوم تجربی و عقلی می بینیم یا نه؛ عقل باید برای ما معرفت دینی به همراه داشته باشد، اینها تعیین کننده است.

 

ابوطالبی با اشاره به اینکه تفاوت نظر جریانهای مختلف در کشور به همین فضا مربوط می شود، گفت: این مبانی در پیشبرد اهداف و برنامه های نظام  و برنامه های مختلف مانند انتخابات مهم است. دانشجو به عنوان قشری که قطعا بعدها برای کشور تصمیم ساز است، باید با این مبانی بنیادی اشنا شود تا انحراف ها و اشکالاتی که در برخی مواقع وجود داره، کمتر شود.

 

این استاد دانشگاه به انحراف برخی مسئولان از آرمانهای انقلاب اشاره کرد و گفت: اگر این مبانی در ابتدا برای دانشجو روشن شود، قطعا در اینده شاهد کمتر شدن انحرافها خواهیم بود.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه همیشه به دانشجویان توصیه می کنم که هر شخص باید یک بار در طول عمر خود، تکلیف خودش را مباحث بنیادی مشخص کند، گفت: همه ابعاد زندگی مبتنی بر همین ارزشهاست. این دوره برای دانشجو ارزش وقت گذاشتن دارد به شرطی که به اهداف دوره برسد.

 

ابوطالبی با اشاره به مدت زمان دوره خاطرنشان کرد: کم کردن این دوره به زیر ۴۰ روز ممکن نیست. اینکه یک شخص در طول عمرش ۴۰ یا ۴۵ روز وقت برای این موضوع بگذارد، چیز زیادی نیست؛چرا که دوره بنیه های اعتقادی و فکری شخص را تشکیل و تقویت می کند و ما باید بنای زندگی را روی همین اعتقاداتمان قرار دهیم.

 

استاد طرح ولایت دانشجویی با اشاره به انحراف در برخی تشکلها و فعالیت های دانشجویی گفت: در برخی از تشکلها زمینه انحراف و دور شدن از آرمانها انقلاب و نفوذ دشمن و سیاسیون زیاد شده است، چراکه این دانشجویان پایه و مبنای اعتقادی خود را محکم نکردند و بازیچه گروههای مختلف شده و نسبت به اصول انقلاب مشکل دارند.

 

وی ادامه داد: اگر ما این ارزشها را تقویت کنیم خیلی از مشکلات را حل کردیم.

 

ابوطالبی گفت: این موضوعات دوره می تواند به خیلی از موارد و موضوعاتی که گروههای منحرف و ضد انقلاب مطرح می کند، پاسخ بدهد.

 

وی در پایان با تاکید بر روشن شدن مبانی این دوره با حوزه های کاربردی زندگی گفت: اگر نسبت این مبانی با حوزه های کاربردی و زندگی روزمره دانشجو مشخص شوند، قطعا کمک کننده خواهد بود.

 

©2018 Basij Student Organization. All Rights Reserved